New Turkish Fire Fighting Boats by UZMAR are introduced at Doha Expo.

New Turkish Fire Fighting Boats were unveiled for the first time Monday at the Milipol 2021 Exhibition now underway in Doha, Qatar

PR exhibitor Uzmar Shipyard

UZMAR, a leading Turkish Shipyard, developed the new 24-meter long Aluminum High-Speed Fire Fighting Boat design in response to the recent requirements for enhancing the fire fighting capabilities of the Qatari Coast Guard. In cooperation with the most experienced fireboat designer Robert Allan, Canada, Ranger J-2400 Fireboat is specially designed for Gulf Area to provide fast emergency response, search and rescue, fire-fighting, and diving operations.

In line with Vision 2030, UZMAR is investing in local presence and has already made an agreement with local Qatari expertise company Strategic Technical Services (STS) in order to provide through-life support services.

Having delivered more than 150 state-of-the-art ships and boats to 22 countries on 6 different continents, UZMAR is the partner of choice in the sophisticated shipbuilding domain. The company’s strong presence and experience in the world maritime industry are now being preferred by governmental projects. UZMAR will be delivering two 32 meters LOA Emergency Response Tugboats to Turkish Coastal Safety and a 60 meter LOA Multi-Purpose Oil Spill Recovery Emergency Response Ship with fire fighting Capability to Kuwait Oil Company. By doubling the capacity of its production facilities during the pandemic last year, UZMAR is expanding its product range by adding more customized vessels, which will meet the requirements of the governmental projects.

More information at: https://www.uzmar.com/

  

UZMAR'ın yeni Türk Yangın Söndürme Botları Doha Expo'da tanıtıldı.

Yeni Türk Yapımı Yangın Söndürme Botları ilk kez 17.02.2021 Pazartesi günü Katar'ın Doha kentinde devam eden Milipol 2021 Fuarı'nda tanıtıldı.

Avrupa’nın lider tersanelerinden UZMAR Tersanesi, Katar Sahil Güvenlik'in yangınla mücadele kabiliyetlerini artırmaya yönelik son gereksinimlere yanıt olarak 24 metre boya sahip yeni Alüminyum Yüksek Hızlı İtfaiye Botu tasarımını geliştirdi. Dünyanın en deneyimli Kanadalı   yangın söndürme botu tasarımcısı Robert Allan ile işbirliği içinde geliştirilen RAnger J-2400 Fireboat, yüksek hızda acil müdahale, arama ve kurtarma, yangınla mücadele ve dalış operasyonları sağlamak için Körfez Bölgesi için özel olarak tasarlandı.

6 farklı kıtada 22 ülkeye 150'den fazla son teknoloji gemi ve iş botu teslim eden UZMAR,  gemi inşa alanında dünyaca ünlü operatörlerin sofistike projelerde tercih ettikleri bir isim. Şirketin dünya denizcilik sektöründeki güçlü varlığı ve deneyimi artık ulusal ve uluslararası devlet projeleri için de tercih ediliyor. UZMAR, önümüzdeki aylarda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne (Türkiye) iki adet 32 ​​metrelik “Acil Müdahale Römorkörü” teslim edecek. 2021 Mart ayı sonunda  Kuveyt Petrol Şirketi'ne (Kuveyt) Yangınla Mücadele Kabiliyetine sahip 60 metrelik “Çok Amaçlı-Petrol Sızıntılarını Geri Dönüştürme ve Acil Müdahale Gemisi”nin de teslimini tamamlayacak olan UZMAR’ın bu projesi aynı zamanda Türkiye’de üretilen en büyük Robert Allan dizaynı olması ile de öne çıkıyor.

UZMAR, geçtiğimiz yıl yaşanan pandemiye rağmen üretim tesislerinin kapasitesini ikiye katladı ve ürün yelpazesine daha fazla özelleştirilmiş yeni modeller ekledi. Şirket bu sayede hem ticari hem de devlet projelerinin gereksinimlerini rahatlıkla karşılayabilmekte.

PR exhibitor Uzmar Shipyard